Кой иска мобилния портфейл? Компаниите
Кения е искала да замени транзакциите с пари в брой; Америка иска да замени транзакциите с кредитни карти. По-лесно е да се предложи алтернатива на парите в брой, защото никой няма политическа или икономическа изгода от използването на пари в брой. Парите в брой нямат лоби, маркетингов отдел и приходни потоци, които трябва да бъдат защитавани както имат компаниите за кредитни карти.
В САЩ има два вида мобилни системи за електронни разплащания – дистанционни и местни. Дистанционните, като PayPal, са полезни при преноса на пари онлайн. Местните, като Google Wallet, основно се използват за плащания на каса.
В Кения, системата M-Pesa върши и двете, а разликата между дистанционните плащания и местните парични трансфери не е от значение.
Докато M-Pesa се опитва да разреши само потребителския проблем, системите за мобилни плащания в САЩ се опитва да разрешат бизнес проблеми с финансовите услуги.
Банките, магазините и други компании гледат на мобилните плащания като на начин да проследяват потребителските транзакции, след това прилагат анализи към тях, за да се сдобият с повече информация за потребителите си.
Второ, финансовите институции виждат възможност да заменят отпадащите банкови такси с нови платени услуги.
Трето, търговците и доставчиците гледат на мобилните плащания като на начин да стимулират допълнителни покупки чрез купони, програми за лоялност, специални предложения и чрез използването на платежната система, за да рекламират и промотират продукти и услуги. Системата Passbook на Apples е изградена върху тази концепция.
Технологичните компании гледат на мобилните портфейли като на начин да продават повече чипове, сензори, телефони и безжични услуги.
Накратко, „революцията” на мобилния портфейл, която всички очакват, е предимно загуба на време за компаниите, които ще предоставят тази услуга.
За някои повече технологии е по-добре от по-малко.
Въпреки че потребителите може да искат технология на мобилния портфейл, те нямат нужда от нея.
Мобилният портфейл е решение в търсене на проблем в САЩ.
Би било много просто, удобно и изгодно за всички в Америка, ако се приеме системата M-Pesa. Но това няма да се случи.
Защо? Именно защото би било просто, удобно и достъпно за потребителите. Това не решава проблемите на финансовите институции, магазините и други.
Въпросът е, че докато Кения вече използва технологията мобилен портфейл за всякакви транзакции, Америка все още очаква тромава и скъпа услуга, която плаща на компаниите, които в момента съществуват от кредитни карти.
Но потребителите нямат нужда от това.